Status i forhandlingene mellom KS og Kopinor
3. desember 2025
KS og Kopinor har gjennom høsten forhandlet om en ny mønsteravtale for kopiering og bruk av opphavsrettslig beskyttet materiale i kommuner og fylkeskommuner. Partene har foreløpig ikke kommet til enighet om en ny avtale som skal gjelde fra 1. januar 2026.
For å sikre en ryddig og god prosess har partene bedt om bistand fra Riksmekleren. Meklingen er satt til 12. og 13. januar 2026.
Hva betyr det for kommuner, fylkeskommuner og skoler?
Kopiering og bruk av opphavsrettslig beskyttet materiale kan fortsette som normalt. I henhold til dagens mønsteravtale kan lisenstaker fortsette å kopiere etter gjeldende vilkår så lenge forhandlingene pågår – og tilsvarende under mekling.
Hvorfor er dette viktig?
Dagens mønsteravtale, som gjelder for perioden 01.01.2022–31.12.2025, gjør det blant annet mulig å kopiere oppdatert, tilpasset og relevant læringsmateriell, som et supplement til innkjøpte læremidler.
Slik kan kommuner og skoler forholde seg til én felles løsning som dekker behovene for kopiering i stedet for å måtte inngå egne avtaler.
Oppdatering etter mekling
Etter meklingen i januar kommer vi tilbake med oppdatert informasjon om veien videre.