Kopinor støtter kampanje for redaktørstyrte medier
Hele den norske mediebransjen har gått sammen om en felles kampanje der målet er å styrke unges tillit til redaktørstyrte medier. Kopinor støtter kampanjen gjennom aktivitetsmidler som medlemsorganisasjonene kan søke støtte fra.

Denne uken lanserte en samlet norsk mediebransje en kampanje der målet er å øke kunnskapen om redaktørstyrte medier blant unge mellom 18 og 30 år. Kampanjen framhever også viktigheten av troverdig og faktabasert journalistikk. Kampanjens budskap er at det er lurt å være kritisk til det man tar inn av informasjon i mylderet av medier og plattformer. Bruker du derimot redaktørstyrte medier, kan du stole på informasjonen.
Organisasjonene bak
Norsk Presseforbund er initiativtaker til kampanjen. Norsk Redaktørforening, Norsk Journalistlag, Mediebedriftenes Landsforening og Fagpressen står også bak. Kampanjen er finansiert av presseorganisasjonene, med god støtte fra Amediastiftelsen og Kopinor.
– Bevissthet om hvor man får informasjon fra, blir stadig viktigere. Redaktørstyrte medier er forpliktet til å drive faktasjekk og stille de kritiske spørsmålene. Det ønsker vi å løfte fram på en humørfylt måte, sier generalsekretær i Presseforbundet, Elin Floberghagen.
Kampanjen
Kampanjen består av filmer, radiospoter og annonser og gjennom disse følger vi et ungt par som har fått seg hund. Men er det noe som ikke helt stemmer med «hunden»? Filmene er eksempler på hvordan desinformasjon fungerer. Du kan bli overbevist når noen du stoler på, insisterer på at noe som er usant faktisk er sant. Selv med de beste intensjoner, kan du dermed spre videre informasjon som ikke er sann.
Kampanjen startet 3. september.
Mer informasjon:
Kampanje for redaktørstyrte medier - Norsk Presseforbund
Kronikk:
"Vær litt kritisk" - kronikk av Ellen Floberghagen, Norsk Presseforbund
NRK-artikkel:
Norsk mediebransje lanserer kampanje for redaktørstyrte medier - NRK