Mandat for Internasjonalt utvalg

Kopinors innsats på det internasjonale området består bl.a. i:

  • arbeid med inngåelse av gjensidighetsavtaler
  • informasjonsvirksomhet
  • utviklingsarbeid
  • deltakelse i IFRRO og i det nordiske samarbeidet

Med utgangspunkt i den policy Kopinors styre fastlegger for dette arbeidet, har Internasjonalt utvalg til oppgave å være en ressursgruppe for Kopinors administrasjon ved utøvelsen av denne policy. Utvalget skal derfor holde seg særlig godt orientert om dette arbeidet.

Utvalget har videre til oppgave løpende å vurdere behov for endring av policy og fremme forslag til vedtak om dette til styret. Forslag til vedtak i styret om konkrete enkeltsaker som kommer opp i f.eks. IFRRO eller nordisk sammenheng, kan også fremmes av utvalget.

Utvalget skal vurdere søknader til Kopinor om økonomisk støtte til innsats for utenlandske rettighetshavere og fremme sin innstilling til styret. Dersom særlige grunner taler for det, kan arbeidsutvalget behandle søknaden.

Søknader om støtte med utgangspunkt i Retningslinjer for Kopinors utviklingsfond på inntil kr 40 000 kan utvalget imidlertid selv innvilge.

Utvalget skal jevnlig evaluere det internasjonale arbeidet.

Referater fra utvalgets møter sendes styret.

Utvalget nedsettes med egen leder blant styrets medlemmer/varamedlemmer for ett år av gangen. Kopinors adm. direktør møter fast i utvalget. Direktør for Kopinors utviklingsfond er utvalgets sekretær.

Vedtatt av Kopinors hovedstyre 22. mai 2006.
Betegnelsen "hovedstyret" endret til "styret" etter vedtektsendring 2009.