Avklaring om betaling for kopier og internettutskrifter

Vederlagsnemnda avgjorde onsdag hvor mye kommuner/fylkeskommuner skal betale i vederlag for internettutskrifter til Kopinor. Sammen med et tidligere inngått forlik mellom KS og Kopinor legger vedtaket grunnlaget for den nye kopieringsavtalen.

I 2005/2006 forhandlet KS og Kopinor om innholdet i ny kopieringsavtale for den kommende fireårsperiode, uten å bli enige. I april 2006 avtalte partene at uløste spørsmål fra forhandlingene skulle avgjøres av Vederlagsnemnda. Saken ble prosedert for Vederlagsnemnda 24.-31. januar i år. For nemnda var partene uenige om i hvilken grad det skal betales for utskrifter fra Internett og hvilken pris som skal betales for slike utskrifter.

I forbindelse med behandlingen i Vederlagsnemnda ble partene enige om flere forhold knyttet til avtalen:

  • Sideprisen for fotokopier skal være 34,9 øre i 2006, med indeksregulering for den resterende avtaleperioden.
  • Prisen på lysark og bruk av videoprojektor er fastsatt til 40 ganger grunnprisen for fotokopier.
  • Kopier kan gjenbrukes fritt i 6 måneder, begrenset til samme klassetrinn på samme skole. Tidligere kunne fotokopier ikke gjenbrukes.

Vederlagsnemnda har i sin avgjørelse av 11. april kommet til følgende:

  • I det beregnede totalvolum av internettutskrifter skal det gjøres et fradrag for privat bruk, samtykke og makulatur for kommunale og fylkeskommunale skoler på 30 %.
  • Fradraget for kommunal og fylkeskommunal administrasjon settes til 35 %.
  • Prisen for internettutskrifter settes til 34,9 øre i 2006, med indeksregulering for den resterende avtaleperioden.

KS og Kopinor er tilfreds med at saken er løst og ser fram til et konstruktivt samarbeid om nye utfordringer knyttet til blant annet digital utnyttelse av åndsverk.